3+1 tipp dolgozatíráshoz

Bármit is tanulsz, egyszer eljön a pillanat, amikor beadandót, esszét, záródolgozatot, szakdolgozatot és ki tudja, még mi minden mást kell írnod iskolai feladatként. Még ha a szívedhez legközelebb álló képzésre is jársz, akkor is vannak olyan tantárgyak, amelyekkel nehezebben birkózol meg. De a kedvenc témád esetében sem biztos, hogy könnyen jönnek a szavak: az íráskészség részben adottság kérdése, de szerencsére tanulható, fejleszthető is. A különböző beadandó dolgozatoknak általában megvan a maguk elvárt formája, felépítése, hivatkozási rendszere - akinek nincs gyakorlata ebben, sok nehézséggel találhatja szembe magát. Nézzünk hát néhány példát, mi az, ami segíthet, hogy könnyebben menjen a házidolgozatok elkészítése.

Olvasási idő kb.: 3 perc

Válassz jól témát!

Minden dolgozat kiindulópontja a témaválasztás. Ha közel áll hozzád a tantárgy, szerencséd van, szinte bármit választhatsz - ha azonban nem a kedvenced, nehezebb dolgod van. Általában valamennyire a feladatleírásnál is behatárolják, hogy miből lehet választani. Még az utált tárgyaknál is biztosan van olyan terület, amiről szívesebben írsz. Én például sose rajongtam a számvitelért, de ha egy hozzám közel álló vállalkozás könyveléséről kellett írnom, már könnyebben ment a dolog.

Tervezd meg alaposan a dolgozatot!

Nézd meg a határidőt, és becsüld fel, mennyi időd lesz a dolgozat elkészítésére. Ne feledd: nem csak írnod kell, hanem kutatómunkát végezni, akár könyvtárba járni vagy elektronikus anyagokat böngészni órák hosszat. A jó tervezés segít elkerülni a halogatást: ha napi feladatokra bontottad a dolgozatírást, kisebb lépésekben állhatsz neki, így nem rettent el már reggel a feladat. A legtöbb dolgozatnál azt is megadják karakterben vagy oldalszámban, hogy milyen terjedelmet várnak el. Ilyenkor, ha már elegendő szakirodalmat és anyagot gyűjtöttél össze, a hátralévő napok számával elosztva a megírandó mennyiséget, megkapod a napi feladatodat. Ne hagyd ki a számításból az ellenőrzésre, szerkesztésre, hibajavításra szánt időt!

Figyelj a felépítésre!

Ehhez általában mankót is kapsz: a feladat kiírásakor gyakran megosztanak egy alapvető sémát, ami szerint haladhatsz. Jellemzően kell egy bevezetés, amiben indokolnod kell a témaválasztást és kifejtheted a dolgozat célját. Itt elejthetsz egy személyesebb megjegyzést is arról, hogy te magad hogy viszonyulsz a választott témához. A középső, legterjedelmesebb részbe kerül a kifejtés, ez a dolgozat lényegi része. Ha rövid, néhány oldalas beadandóról van szó, akkor is érdemes alcímekkel tagolni a jobb olvashatóság kedvéért, szakdolgozatoknál pedig elvárás a fejezetekre bontás. Végül egy összegzéssel, következtetések levonásával zárhatod a dolgozatot.

+1 - Időmenedzsment

Használhatsz Excel táblázatot, projektmenedzsment- vagy szokáskövető alkalmazást is a munka megtervezéséhez és az időbeosztás kialakításához. A legutóbbi nagyobb terjedelmű határidős dolgozatnál nekem is ez vált be. Az is saját tapasztalat, hogy nem csupán a dolgozatírást, de az egész napodat érdemes megtervezni. Ismerve a többi feladatodat - munka, család - és azt, hogy a nap melyik részében tudsz jobban koncentrálni, igyekezz a legproduktívabb időszakra illeszteni az írást, így tudsz a leghatékonyabban haladni. Sok sikert!

3 + 1 tipp a hatékony felnőttkori tanuláshoz
Online tanulás - oktatói szemmel
Kisokos az online órádhoz - azaz, hogy készülj a tanulásra?