Akire mindenhol szükség van: a raktáros

Közhelyként hangozhat, de tény: fogyasztói társadalomban élünk, ami azzal jár, hogy naponta kamionok hosszú sora hozza és viszi az árukat, amiket meg szeretnénk vásárolni, és az alkatrészeket, amelyekből a legtöbb áru elkészülhet. A kereskedelmi és a gyártási folyamatok jellegzetessége, hogy mind az árukat, mind az alapanyagokat és félkésztermékeket tárolni kell valahol a beérkezés és az értékesítés, illetve a gyártásban történő felhasználás között - itt lép be a képbe a raktárosok munkája.

Raktáros szakemberekre nagyon sokféle munkahelyen van szükség: élelmiszer- és más boltokban, önálló raktárakban, gyártócégeknél, szállítmányozó cégek telephelyein. Jellemzően fizikai munkáról van szó, de adminisztrációval, irodai és számítógépes ismeretekkel is együtt jár ez a munka.

Olvasási idő kb.: 5 perc

Milyen feladatai vannak a raktárosnak?

 

Röviden: az áru beérkezésétől a kiszállításig felügyelni a termékek tárolását, gondoskodni a raktár működéséről.

Képzeld el, hogy egy gyártóüzemben dolgozol, és éppen beérkezik egy kamion több tonnányi olyan alapanyaggal, amelyre hamarosan szükség lesz a gyártásban. Mi a teendő? Ahhoz, hogy a kollégáiddal együtt lepakolhasd a kamiont, tudnod kell, mit hozott pontosan és honnan. Ehhez fontos, hogy egyeztesd az áruszállítás dokumentumait magukkal az árukkal, ellenőrizd hogy valóban az és annyi érkezett-e, amiről a papírok szólnak. Mivel ismered a raktár felépítését és rendszerét, ilyenkor már tudod, hova fogod majd elpakolni az érkezett termékeket, és hogyan tárolod be őket oda. A termékeket be is kell azonosítani: ellátni őket a megfelelő árucímkével, és gondoskodni arról, hogy úgy kerüljenek elhelyezésre a raktárban, hogy szükség esetén jól hozzáférhetőek, felismerhetőek legyenek. Mindez komoly logisztikai feladat, amelyet a raktárvezető irányítása alapján a raktárosok látnak el.

Rendszeres időközönként minden raktárban elérkezik a leltározás ideje. Ekkor a raktárnyilvántartási rendszer segítségével a raktáros kollégák ellenőrzik a tárolt anyagok meglétét és mennyiségét, megjelölik a termékeket és gondoskodnak a leltár dokumentálásáról.

Fontos, hogy az egyes anyagokat megfelelően tárolják: a romlás, lejárati határidő, a törékeny vagy veszélyes anyagok esetében is úgy kell eljárni, hogy a megfelelő időben a megfelelő minőségben minden felhasználható, értékesíthető legyen. Nagyon sokrétű, kihívást jelentő és érdekes munka ez, amelyhez a raktári eszközök, kézi árumozgató berendezések, számítógépes szoftverek és kézi készülékek ismerete és használata is hozzátartozik.

Kinek ajánljuk a raktáros szakmát?

 

Sokan dolgoznak raktárakban szakképesítés nélkül, ők azok, akiknek a legfontosabb a tanfolyam elvégzése. Emellett mindenkinek ajánljuk, aki szívesen foglalkozik a raktárba érkező áruk fogadásával, átvételével, az ezzel kapcsolatos feladatokkal, és emellett jó kommunikációs képességgel is rendelkezik. Ha családi vállalkozásod, saját boltod van vagy  szeretnél üzletet, raktárat üzemeltetni, akkor is javasolható számodra a szakképesítés megszerzése. Ha érdekel a logisztika és a kereskedelem, a raktárosként történő elhelyezkedés az első lépcső lehet az ilyen irányú karrier felé.

Hogyan épül fel a képzés?

 

A raktáros képzés 5-6 hónapot vesz igénybe, amely felerészben elméleti, felerészben gyakorlati órákból adódik össze. A képzési napok pénteken és szombaton vannak, de igény szerint az elméleti oktatás online formában is végezhető. Már alapfokú végzettséggel is jelentkezhetsz, a  tanfolyamot pedig kiegészítheted különböző gépkezelői jogosítványok megszerzésével, amelyek birtokában az elhelyezkedési esélyeid is megnőnek. Ha érettségivel rendelkezel, a képzés végeztével, egyéves gyakorlat után folytathatod a Raktárvezető tanfolyammal a tanulást. A Minervánál a képzési díjból különböző kedvezményeket kínálunk, érdemes figyelned a tanfolyam oldalát! További információért keresd kollégáinkat, várjuk jelentkezésedet!