Az oktatásszervező egy napja
Újabb és újabb tanfolyamok indulnak, a közösségi oldalakon Minerva hirdetéssel találkozol, beiratkozol valamire nálunk, ha szükséges van a specifikus tudásra és a végzettségre a munkádhoz, vagy nagyon érdekel egy szakma, esetleg szívesen váltanál a jelenlegi munkádból valamire, amit jobban szeretsz - de vajon hogyan jönnek létre a tanfolyamok, mennyi munkát jelent ez, és ki van a háttérben?
Olvasási idő kb.: 3 perc
Hogyan lesz valakiből oktatásszervező?
Ha bekopogtatsz a Minerva irodába vagy megcsörgeted a telefonszámunkat, valószínűleg Meli vagy Kriszti veszi fel a telefont. Ők meséltek most nekem arról, hogy hogyan is kerültek az oktatásszervezői székbe, milyen ez a munka, hogyan telik egy-egy napjuk.
- Oktatásszervezővé tulajdonképpen a tapasztalatszerzés során váltunk - értenek egyet a lányok. Mindketten évek óta a Minervánál dolgoznak, de teljesen más irányból érkeztek, és sok mindent csináltak korábban is: betanított munka, üzemben gyártósoron szerelés, irodai munkakörök teljesen más területen, míg végül ideértek a csapatba. Ahhoz, hogy a jelenlegi feladatukat tökéletesen el tudják látni, néhány képzésre is szükség volt az eredeti középfokú végzettség mellé: felnőttképzési rendszer működéséről, szervezésről szóló tréningek, konferenciák. Amellett, hogy ezeken a képzésekn tényleg releváns információkat lehet begyűjteni a munkával kapcsolatban, így a másik oldalról is megismerhették a felnőttképzés világát: hallgatóként. Ehhez a munkához ugyanis nem kevés empátiára van szükség, hogy átérezhesd, milyen nehézségekkel küzd az, aki munka és család mellett tanulásra adja a fejét.
Miből áll maga a munka?
Tanfolyamszervezés, a résztvevők felkeresésétől kezdve az egész folyamat összeállítása, a képzés lebonyolítása, majd lezárása a vizsgával - az egész projekt az oktatásszervező feladata. Nincs két egyforma munkanap: ez mindig aszerint alakul, hogy éppen milyen fázisban tartanak az egyes tanfolyamok. Jelentkezők megkeresése, az ütemterv összeszervezése, beiratkozási anyag, esetleg tananyag összeállítása, adatszolgáltatási kötelezettségek teljesítése, vagy éppen vizsga előkészítése, no meg a rengeteg papírmunka vár ránk reggelente - meséli Meli. - Vizsgák alkalmával a vizsga helyszínén is vannak adminisztratív és egyéb feladataink is. Persze olyan feladatok is vannak, amiket mindennap el kell végezni: naprakészen tartom a levelezésemet, válaszolok kérdésekre, megkeresésekre, és mindig van néhány aktuális, folyamatban lévő ügy, elintéznivaló, amivel több napig, vagy akár hétig kell foglalkoznom.
Ehhez a munkához nagyon fontos a technikai háttér, hiszen a szervezés jórészt online vagy telefonon zajlik. - Enélkül elakadunk, nem tudunk továbblépni - mondja Kriszti. - Fontos, hogy az adott feladatnál rugalmasan, az érintett felekkel közösen tudjunk megoldásokat találni a felmerülő kérdésekre. A nap végén akkor vagyok elégedett, ha a határidős feladataim elkészültek, nem kell kapkodni semmivel, vagy ha a felhalmozódott adminisztrációt jelentősen csökkenteni tudom.
Ami jó az oktatásszervezésben - és ami nem
Részese lenni annak, hogy mások gyarapodnak tudásban, fejlődnek, mindenképp nagyon jó érzés. Öröm, hogy hozzátehetünk ehhez, szeretjük, hogy hasznos dolgot tudunk létrehozni - ebben is nagy az egyetértés Kriszti és Meli között. Persze hátulütői is vannak ennek a munkának: ismert, hogy az utóbbi időben rengeteg a jogszabályváltozás a felnőttképzés körül, amely felborítja vagy nagyon megnehezíti a szervezést. A rengeteg adminisztrációs előírás sok időt elvesz a produktív munkától.
Szerencsére a csapat jókedvű, vidám, a Minervánál szinte mindig baráti és közvetlen a légkör. Az is pozitívum, hogy nem kell nyolc órát folyamatosan az irodában tölteni: a munka egy része rugalmas. Oktatókkal, tanfolyami résztvevőkkal otthonról is lehet egyeztetni, igaz, ez gyakran az esti órákra csúszik. Előfordul hétvégi munka is: az oktatásszervezők időről időre képzéseket látogatnak, vizsgákon vesznek részt. Aki szereti a mozgalmasabb, nem irodához kötött munkákat, ahhoz ez a feladat remekül illik.
Munka után mindkét lányt várja a család, hétköznapokon a gyerekekkel való tanulás, de az esték szerencsére már a pihenésről szólnak.
Ha az oldalunkon böngészve megakad a szemed valamelyik képzésünkön, fordulj bátran Melihez vagy Krisztihez az elérhetőségeinken: lelkiismeretesen végzik munkájukat, és mindent megtesznek azért, hogy a Minervát felkeresők sikeresen befejezzék a választott képzést.