Itt a december, ami egyet jelent a Mikulás érkezésével. Gyerekként egyértelmű volt, hogy a december 6-át megelőző este lázas csizmapucolásba kezdtünk, hiszen akkor pakolta tele igazán almával, aranydióval a lábbelinket a nagyszakállú, ha szép fényesen találta az ablakban. Vajon felnőttként, a munkahelyünkön hogyan viszonyulunk ehhez az ünnephez?
Olvasási idő kb.: 3 perc
Minden gyerek életében eljön az a kor, amikor kicsit megkopik a varázs, és szöget üt a fejekbe, hogy vajon tényleg a Mikulás és az ő manói teszik-e az ablakba a gyümölcsöt és az édességet december hatodikán. Én bevallom, gyermeklelkű felnőtt maradtam abból a szempontból, hogy továbbra is hiszek a mesében. Nálunk a Mikulás, ahogy a gyerekek nőttek, az édességhozó dundi, szakállas figurából lassan Szent Miklóssá vált, aki hagyománnyá tette egymás megajándékozását. Nyilván tudom, hogy nem szállnak le rénszarvasok a tetőnkön ezen az éjjelen sem, és nem is ez jelenti a varázst, hanem a már nagyobbacska, mégis meglepetést váró gyerekek arca reggel.
És a felnőttek?
De mi a helyzet az egész évben keményen dolgozó felnőttekkel, akik így az év végén még arra is rengeteg energiát fordítanak, hogy meglepjék a gyerekeket és egymást? Vajon nekik is jár valamiféle jutalom?
A legtöbb munkahelyen ebben az időszakban a kollégáknak is jut valamiféle jutalmazás. Volt olyan munkahelyem, ahol egy szem szaloncukot vagy apró csokifigura várt reggel az asztalon, máshol ilyenkor adták át az éves céges karácsonyi ajándékot. Vannak olyan munkakörök, ahol az üzleti partnerek érkeznek rendre az év vége felé általában nem nagy értékű, de mégis jól használható csomagokkal vagy éppen finomságokkal. Sok helyen karácsonyi húzást rendeznek, ilyenkor egy-egy munkahelyi csapat tagjai egymást ajándékozzák meg. Ez a klasszikus céges vacsorák ideje is, amikor a csapat végre munkán kívül is találkozhat és egy-egy pohár bor mellett más témákról is beszélgethet, mint napközben. És persze a munkahelyeken is gondolnak a gyerekekre: Mikulás-ünnepséget tartanak, vagy - járványos időkben - a szülőkkel küldik haza a csomagot a kicsiknek.
Fenntartható Mikulás
Ma már bármilyen alkalmat szervez egy munkahely, gondolnia kell az esemény fenntarthatóságára - erre bizony még a Mikulás is figyel. De milyen szempontokat vesz figyelembe ilyenkor?
- Mindenképp igyekszik minél közelebbi, lehetőleg hazai gyártású és minőségi édességet tenni a csomagba. Lehet, hogy a gyengébb minőségű, olcsóbb termékekből több férne bele, de a gyerekek egészsége elsődleges a Mikulásnak!
- Az édesség mellé gyümölcsöt, diót, mogyorót is csomagol.
- Ha már csomagolás: az eldobható zsákok helyett készítsetek többször használható textil zsákokat - akár a céges logó is elfér rajta!
- Igazán haladó munkahelyi csapatok akár a piacról, csomagolásmentes boltból is beszerezhetnek kimért finomságokat - édességet, magvakat, aszalványokat - közvetlenül a Mikulás zsákjába, így a csomagolást is kiküszöbölitek.
Tippek a kollégák megajándékozásához
- Ha kihúzzátok egymás nevét, beszéljétek meg, hogy mik az ajándékozás keretei. Előfordult már, hogy egy jó szándékú céges ünneplés sértődésbe, konfliktusba torkollt - ezt igyekezzetek elkerülni.
- Felesleges a halmozás, a túl drága ajándék vásárlása. Olyasmit se válassz, ami várhatóan csak porfogó lesz a megajándékozott lakásában. Talán a legjobb az elfogyasztható ajándék: egy finom bor, csokoládé, vagy amit a kiszemelt szeret - ezzel még azt is érezteted vele, hogy mennyire figyeltél rá az elmúlt hetekben.
- Jó móka lehet a zsákbamacska-ajándékozás. Ilyenkor mindenki egy meglévő tárgyat visz otthonról, vásárlás tehát nem kötődik az ajándékozáshoz. A meglepiket becsomagolva tegyétek egy közös helyre, ahonnan az alakja, mérete, csomagolása alapján mindenki választ valamit. Lehet, hogy a legkisebb vagy a legegyszerűbb csomag rejti azt az ajándékot, ami számodra telitalálat lesz!
- Egy ünnepi ebéd a céges menzán vagy egy közös sütizés akkor is megteremtheti az adventi várakozás hangulatát, ha eddig nálatok nem volt szokás a közös Mikulás, vagy a járványhelyzet csak valamilyen kényszermegoldást enged meg idén.
Nálatok mik a decemberi ünnepekhez kapcsolódó munkahelyi szokások?