Train the Trainer: Elindult a HyPro4ST tanfolyam oktatóinak képzése

Train the Trainer: Elindult a HyPro4ST tanfolyam oktatóinak képzése

2024. november 15.
Train the Trainer: Elindult a HyPro4ST tanfolyam oktatóinak képzése

Újabb nagy mérföldkőhöz érkezett a HyPro4St projekt. Projektünk célja egy új szakma - a fenntartható és hibrid projektmenedzser - és az annak elsajátításához szükséges képzés kidolgozása. Ez a képzés a környezettudatos gondolkodásmód és az innovatív megoldások iránti igényre ad választ a turizmus területén.

A projekt egyik legtekintélyesebb része a tananyag elkészítése volt a projektpartnerekkel együtt, illetve az angol nyelvű anyag magyarra fordítása a különböző ábrák és táblázatok integrálásával, interaktív anyagok fejlesztésével. Ez a hatalmas munka a nyár folyamán véget ért, így október elején sor kerülhetett az első Train the Trainer képzési szemináriumra is.  

 

A képzők képzése: új szerepkör a turizmus oktatásában

Nagy örömünkre szolgál, hogy az elmúlt hetekben megtarthattuk Magyarország első tíz "HyPro4ST trénerének" oktatását. A hamarosan induló "Fenntartható hibrid projektmenedzsment a turisztikai ágazatban" című képzés elsődleges célja a fenntartható turisztikai projektmenedzsmenttel kapcsolatos készségek fejlesztése. Ehhez olyan oktatókra van szükség, akik

  • már gyakorlattal rendelkeznek az elsajátítandó készségek terén;
  • nyitottak az élethosszig tartó tanulásra;
  • és képesek továbbadni azt a tudást, amellyel a zöld, kreatív és digitális projektek a fenntartható turizmus területébe integrálhatók. 

A képzők képzése éppen ezért gyakorlat központú volt. Elsődleges célunk volt, hogy az oktatók gyakorlati készségeket szerezzenek a fenntartható projektek irányításában. Emellett elengedhetetlen, hogy pontosan lássák a fenntarthatósági szempontok és a turizmus összefüggéseit, és mindezeket korszerű eszközökkel és módszerekkel adhassák át a leendő hallgatóknak.  

A képzők képzésén azonban nem elégedtünk meg annyival, hogy a szakmai anyagot pontosan és gyakorlati szemléletben átadhassuk a trénereknek. A képzés szerves részét jelenti a reziliencia és a puha készségek (soft skills) fejlesztése is. Ezek a képességek ugyanis kritikusak ahhoz, hogy az oktatók magabiztosan és hatékonyan tudják segíteni a jövő projektmenedzsereit a turisztikai ágazatban.

A képzésen többek között egyetemi oktatók, középiskolai tanárok, felnőttképzésben dolgozók és turisztikai szakemberek is részt vettek, így biztosítva a sokszínű tapasztalat- és tudásmegosztást. Nagyon jó hangulatban teltek a napok: a képzés kidolgozóiként örömmel láttuk, hogy mennyire elkötelezettek, lelkesek és nyitottak a leendő oktatók.


 

Zöld szemlélet, digitális készségek és reziliencia a képzés moduljai között

A tréning négy fő modulra épül, amelyek mindegyike a turizmus és a projektmenedzsment egy-egy aspektusát fedi le:

1. modul: A zöld, projekt-, kreatív és digitális gazdaság a turisztikai ágazatban
Hogyan lehet a fenntarthatósági és digitális szemléletet integrálni a turizmusban zajló projektekbe? A modulban a résztvevők megismerkedhetnek a zöld gazdaság alapelveivel, illetve a kreatív megoldások és a digitális technológiák szerepével a turizmus fenntarthatóságának előmozdításában.

2. modul: A HyPro4ST online tanfolyam használata
Ez a modul a fenntartható projektmenedzser-képzés digitális platformjának használatát mutatja be. A résztvevők megtanulták, hogyan alkalmazzák a képzés anyagát a saját oktatási gyakorlatukban

3. modul: Reziliencia és soft skillek fejlesztése
A fenntarthatósági projektek sikeréhez nemcsak technikai tudásra van szükség, hanem olyan puha készségekre is, mint az alkalmazkodóképesség és a kreatív problémamegoldás. Ez a modul az ezekhez hasonló készségek fejlesztésében segíti majd az oktatókat.  

4. modul: Korszerű oktatási gyakorlatok az élethosszig tartó tanulás érdekében
A folyamatos szakmai fejlődés és az élethosszig tartó tanulás ma már alapvető követelmény a turizmusban dolgozók számára. Ez a modul olyan oktatási stratégiákat és módszereket mutat be, amelyek segítik az oktatókat abban, hogy folyamatosan fejlesszék tudásukat és tanulási képességeiket.

 

A képzés felépítése egyedülálló: a 48 órás személyes jelenléti képzésen a leendő oktatók először is megismerték a HyPro4ST projektet. Ezután közösen feldolgoztuk az elméleti részeket, majd izgalmas csoportfeladatok segítségével gyakorolhatták is a tanultakat. Az ezt követő, modulonként 5 órás fázisban immár önállóan dolgozhatják fel a tananyagot. Oktatóink, Mahler Balázs és Málics Bettina továbbra is jelen vannak a tréningen részt vevők számára, és minden felmerülő kérdésben segítik őket.

 

Következő lépések a HyPro4ST projektben

A magyarországi képzés nem áll egyedül: a HyPro4ST projekt keretében több országban - köztük Horvátországban, Szlovéniában, Portugáliában és Görögországban és Olaszországban -  is megkezdődött a képzők képzése. A projekt keretében összesen 60 fenntarthatósági projektmenedzser tréner kerül ki majd az oktatóképzésből, készen arra, hogy továbbadják a tanult új szemléletet és tudást. Büszkék vagyunk arra, hogy így nemcsak helyi, de nemzetközi szinten is jelentős hatással lehetnek a turizmus fenntarthatóságára.

Amikor rendelkezésre áll majd a megfelelő létszámú oktatócsapat, és elkészül az e-learning platform teljes integrációja is, akkor hamarosan indulhat az első Fenntartható és hibrid projektmenedzser képzés!

 

Elindult az előregisztráció az első HyPro4ST tanfolyamokra!

 

Ha érdekel a fenntartható turizmus, kövesd a Minerva90 és a HyPro4ST online felületeit, ahol folyamatosan friss információkat találsz a képzés újabb lépéseiről és indulásáról.

Kérdéseiddel fordulj ügyfélkapcsolati menedzserünkhöz: Málics Bettina, bettina.malics@minerva90.hu

 

Korábbi cikkek és további hírek a HyPro4ST világából ITT, ITT, ITT, ITT, és ITT!