Novemberben is fókuszáljunk az egészségünkre!
A november sokak számára olyan semmilyen hónap. Már kevés a szép őszi nap, de még nincs itt a tél, már hideg van sok kültéri programhoz, de még nincs se hó, se jég. A decemberi nagy várakozás előtt ez a hónap csak úgy elmúlik: mivel foglalkozzunk, mire fókuszáljunk ilyenkor?
Olvasási idő kb.: 5 perc
Movember
Két fontos, az egészségre koncentráló kampány is zajlik most már évek óta, egész hónapban. Az első kifejezetten a férfi egészségre koncentrál. A statisztikák ugyanis elég lesújtóak: Magyarországon a férfiak születéskor várható átlagos élettartama 72,7 év, szemben a nőknek jutó 79,6 évvel, ráadásul ebből mindössze 60,4 év az, amit egészségesen élnek le. Ez utóbbi adatban nincs olyan nagy különbség a férfiak és a nők között: a nők egészséges éveinek száma átlagosan 61,8 év. Vajon mi a jobb: a férfiaknak 12 olyan év van az életükben, amikor nem egészségesek, míg a nőknek 18 - de ezt az okozza, hogy a férfiak korábban halnak!
Azt javaslom, ne onnan közelítsük meg a kérdést, hogy a rövidebb vagy a hosszabb, de betegesebb élet jobb. Ehelyett az egészséges és lehetőleg minél hosszabb életre törekedjünk! Ebben segít a Movember mozgalom is, amely a férfiak szűrővizsgálatainak fontosságára hívja fel a figyelmet. Általánosságban igaz ugyanis, hogy a férfiak kevésbé szívesen mennek orvoshoz, pedig szűrésekkel sok betegség megelőzhető vagy időben felismerve könnyebben gyógyítható.
És miért Movember? A szó a moustache (bajusz) szó és a hónap neve kombinációjából született. Talán a bajusz is magyarázatra szorul: az eredeti ötlet szerint aki ebben a hónapban nem borotválkozik, bajuszt és szakállt növeszt, az mintegy a mozgalom kitűzőjeként hordja a férfias arcszőrzetet. Ha bárki rákérdez, miért nem borotválja le, válaszával máris népszerűsitheti a szűrővizsgálatokat, a férfi egészséget.
Száraz november
A másik novemberben zajló és talán nem olyan szorosan, de mégiscsak az egészséghez kapcsolódó kampány a száraz november. Ha csatlakozol, az alkoholfogyasztással való kapcsolatodat vizsgálhatod meg jobban. Ez az esemény nemcsak azoknak szól, akiknek súlyos problémáik vannak ezen a téren, és tőlük nem is elvárás, hogy egy ilyen kihívás ösztönzésére leálljanak az ivással. Számukra és azok számára is, akik még nem tartanak itt, de rendszeres alkoholfogyasztók és szeretnének ezen változtatni, több segítő csoport és szemléletformáló kampány indul ilyenkor.
Néhány éve én is kipróbáltam, hogy nem iszom alkoholt ebben a hónapban. Vajon eszembe jut, hogy visszautasítsam a kínálást egy céges vacsorán? Beérem egy forró teával is az esti filmnézéshez, vagy automatikusan nyúlok a borosüvegért? Ugyan nekem egyáltalán nincsenek alkoholproblémáim, mégis érdekes volt egy hónapig figyelni erre, és elkapni azokat a helyzeteket, amelyekben szokássá válhat az iszogatás.
A kihívás nemcsak az alkoholról szól: a résztvevőket az is örömmel tölti el, hogy megélik a kontroll érzését, úrrá tudnak lenni egy-egy szokásukon. Novemberben van a füstmentes nap is, ha neked a dohányzás a káros szenvedélyed, próbálj ezen a téren változtatni ebben a hónapban, én pedig a csokoládéról mondok le ilyenkor.
Ezek a mozgalmak, kihívások tulajdonképpen egy dologról szólnak: az önismeret fontosságáról és arról, hogy tegyünk lépéseket egy olyan élet felé, amelyben odafigyelünk magunkra, amelyben megvan a helye a szűrővizsgálatoknak, és ahol azért nem rutin esténként egy üveg sör, mert olyan volt a napunk, hogy nincs rá szükségünk.
Te bevállalod valamelyiket?