Ajándékvásárlás, takarítás, dekorálás, sütés-főzés, rokonlátogatás - a legtöbben a karácsony előtti időszakban és az ünnepek alatt azt sem tudjuk, hol áll a fejünk. Hiába vagyunk akár szabadságon is, annyi a tennivaló, hogy a pihenésre nem jut - különösen, ha a korábbi évek rutinját még a tanulás is kiegészíti. Hogyan csinálhatnánk jobban, nyugodtabban? Cikkünk erre keresi a választ.
Olvasási idő.: kb 4 perc
Az igény, hogy nyugodtabban, lassabban éljük az életünket, nemcsak karácsony közeledtével merül fel. Már 35 éve annak, hogy a slow mozgalom megjelent, először a gasztronómia területén. Egy olasz gasztroblogger tiltakozott egy újabb gyorsétterem megnyitása ellen, majd ezt átgondolva felismerte, hogy mennyire hiányoznak a ráérős, beszélgetős étkezések a világból. A fast fooddal szemben megjelent a slow food mozgalom és az erre épülő éttermek. Innen terjedt el aztán az élet minden területére a lassúság dicsérete: ha a közmondásosan rohanó világban nem is tudjuk mindig megoldani, keressük meg az alkalmakat, amikor igazán rá tudjuk szánni az időt az életünkre.
Slow mozgalom
Mit is jelent a lassúság mozgalma? A Brit Mentális Egészségügyi Alapítvány kutatási eredményét a következő mondatban foglalta össze:
„Az emberek sokkal boldogabbak és egészségesebbek lennének, ha tudnák, hogyan lassítsanak és hogyan éljék meg a pillanatot.”
Ha képes vagy odafigyelni arra, hogy lassabban élj, az egyszersmind azt is jelenti, hogy fejlődik az önismereted, hiszen meg tudod mondani, hogy mire van szükséged, letisztul benned, hogy mit és hogyan szeretnél. Tudatosabban éled a mindennapokat, megszűröd a beengedett információkat, ingereket, és időt teremtesz azokra a dolgokra, amelyek igazán fontosak neked.
Jól hangzik, ugye? Amikor először hallottam erről a mozgalomról, életmódról, én is legyintettem rá: kinek van erre ideje? Szerencsére apró lépésekben is megvalósítható a lassulás, és nem is kell egyszerre belekezdened az életed minden területén. A karácsony, ami a pihenésről, az élet apró örömeiről, a családdal való együttlétről is szól, ideális lehetőség erre.
Így lassítsd a karácsonyod
Alakíts ki rutinokat! Ezeket aztán az ünnepek elteltével megtarthatod a mindennapokban is. Ha nagyon sűrűek a napjaid, először csak öt percet szánj egy olyan tevékenységre, ami kifejezetten a te töltődésedet szolgálja. Legyen az egy reggeli meditáció, egy forró tea elkortyolgatása, néhány oldal elolvasása a könyvedből vagy épp a napod összefoglalása este egy szép füzetben - már ez a rövid idő is segít áthangolódni és ráirányítani a figyelmet olyan történésekre, amiken máskor átsiklasz. A rutinok kialakítása a teendőid rendszerezésében is segít: ha beilleszted az életedbe a menütervezést, a bevásárlólista írását, bizonyos logika alapján megszervezed és leosztod a családtagok között a háztartási feladatokat, akkor amellett, hogy felszabadul valamennyi időd, jó adag stresszt is leteszel magadról.
A rutinok a munkahelyen is segítenek. Ha megvan a napi feladatlistád, a nagyjábóli menetrended, tudod, mi mi után következik és hova tudod beilleszteni a hirtelen felmerülő teendőket, kevesebb lesz a kapkodás a napodban.
Konkrétan a karácsony előtti hetekre vonatkoztatva pedig ha teheted, próbálj meg kevesebbet dolgozni. Persze a kötelezők maradnak, de ha módod van rá, ne most vállalj túlórát vagy új projektet, és próbálj meg az ünnep előtt néhány napot szabadságon tölteni.
Kezdd időben a készülődést - remélem, nem szólok túl későn! Ha igen, akkor tedd el ezt az üzenetet jövőre. Anyagilag is és időbeosztás szempontjából is sokkal jobb akár már az őszi hónapokban ajándékot vásárolni, december elején elkezdeni a dekorálást, én Mikulás körül már sütöm a hosszan elálló aprósüteményeket.
Egyszerűsíts! Írd össze, mi mindent vinnél véghez ideális esetben, és a listában szerepeljen a munka, a tanulás és a magadra, illetve a pihenésre fordított idő is. Nézz rá friss szemmel a listára: biztosan mindezt meg kell csinálnod? Mit tudsz kiszervezni? Nem ciki vásárolni a bejglit vagy rendelni a vacsorát, takarítani a gyerekek is tudnak, és igazából nem is kell tökéletesen ragyognia a lakásnak. Mindenki jobban fog élvezni egy közös társasozást vagy egy forraltborozást, mint azt, ha az utolsó kilincs is fényes, de a fáradtságtól semmihez sincs kedvetel.
Próbáld meg kerülni a boltokat, plázákat. Egész évben rengeteg inger ér az üzletekben, ilyenkor pedig csúcsra járatják a zenét, fényeket, dekorációt. Ha muszáj ilyenkor bemennem egy plázába, általában fejfájással jövök ki. Az ajándékokat online rendelem, sokszor élményajándékot választunk, az élelmiszereket pedig kisebb boltokban és a piacon.
Mire vágysz valójában?
Ha felmérést végeznénk ebben a témában, szinte biztos, hogy az emberek nagy része a nyugalomra, a pihenésre, az együtt töltött tartalmas időre vágyik karácsonykor. Az ajándékokban, finom ételekben a gondoskodás, a törődés testesül meg. Próbálj meg idén mindezek mögé nézni, és megadni mindazt magadnak és másoknak is, ami igazándiból örömet okoz.