Szakmák, ahol megtalálhatod a számításod: vállalkozási mérlegképes könyvelő

Szakmák, ahol megtalálhatod a számításod: vállalkozási mérlegképes könyvelő

2022. február 25.
Szakmák, ahol megtalálhatod a számításod: vállalkozási mérlegképes könyvelő

A munkaerőpiac világa, a különböző szakmák iránti igény és az azokban megszerezhető bér folyamatosan változik. Nem könnyű kiigazodni az álláslehetőségek sokfélesége között, különösen, ha szakmát szeretnél váltani: melyik szakmához milyen képzettségre van szükség, hol helyezkedhetsz el és milyen jövedelmet szerezhetsz vele? Ezt a témát igyekszünk körbejárni cikksorozatunkban, amelynek harmadik részében most a mérlegképes könyvelők munkájáról lesz szó.

Olvasási idő kb.: 4 perc

Hol van szükség a könyvelők munkájára?

 

Talán túlzás nélkül állíthatjuk, hogy a könyvelők sokrétű szaktudása, a különböző vállalkozásoknál és szervezeteknél végzett munkájuk nélkül megállna a gazdaság. A könyvelők ellenőrzik és rögzítik a vállalkozás számláit, bizonylatait, ők figyelnek arra, hogy a vállalkozás működése ebből a szempontból megfeleljen a hatályos törvényeknek. Bevallásokat és kimutatásokat készítenek, adatokat szolgáltatnak az adóhatóság és más hatóságok felé - az adóbevallás az a könyvelői feladat, amely mindannyiunk számára ismerős. A könyvelő készíti az éves beszámolót is készít, és gyakran ő az, aki észben tartja, hogy mikor milyen teendői vannak a vállalkozásnak az adózással, működéssel kapcsolatban.

Természetesen a könyvelő nem felelős egyszemélyben a vállalkozás működéséért - érdemes pontosan, szerződésben tisztázni, hogy mi a feladata, mit vár el tőle a szervezet vezetője. A felsoroltakból is látszik azonban, hogy milyen fontos, felelősségteljes munka ez. Ahhoz, hogy a vállalkozás gördülékenyen működjön, fontos a könyvelő és a megbízó közötti jó kapcsolat. Sok könyvelő ezt szereti a legjobban a munkájában:

  • A partnereim olyan emberek, akik létrehoztak valami fontosat: remek termékeik vagy szolgáltatásaik vannak, amik jobbá teszik az emberek életét. Ők ehhez értenek, a könyvelés viszont az én dolgom. Szeretek segíteni nekik, és levenni a vállukról ezeket a számukra nehéz feladatot - mondja Viki, aki több év alkalmazotti lét után immár saját könyvelőirodáját vezeti.

A mérlegképes könyvelő végzettségre mindenképpen szükség van ahhoz, hogy ezt a munkát végezhesd. Ez a képzés biztosítja ugyanis azokat az adózási és számviteli ismereteket, amelyek feljogosítanak beszámoló készítésére és benyújtására. Sokrétű, de ismétlődő feladatokkal kell számolnunk, ha ezt a területet választjuk. Szállító- és vevőszámlák, bankkivonatok, elszámolások könyvelése, folyószámla egyeztetések mellett a szakma csúcsát az adóbevallások készítése, az eredmény-kimutatás és a mérleg összeállítása jelenti. Ez utóbbiakhoz van szükség a legtöbb tudásra, naprakészségre és tapasztalatra. A legkülönbözőbb vállalkozásoknál dolgozhatsz alkalmazottként, legyen az kisebb cég vagy egy hatalmas multinacionális vállalat, de sok könyvelő dolgozik civil szervezeteknél, vagy alapít saját vállalkozást, és specializálódik bizonyos vállalkozástípusokra.

Lássuk a fizetéseket!

 

A fentiekből egyenesen következik, hogy a könyvelői fizetések nagyon széles skálán változnak. Függ a cég méretétől, a munka jellegétől és mennyiségétől, attól, hogy mennyi tapasztalatra van szükség, kell-e nyelvtudás a munkához. Ez tipikusan az a szakma, ahol a belefektetett idő és a megszerzett munkatapasztalat megtérül: az évek során várható a bér növekedése.

De mégis mennyi az annyi? Jelenleg bruttó 270 ezer forinttól akár 730 ezerig is terjedhet a mérlegképes könyvelők havi jövedelme, az átlag persze valahol középtájon található: 2018-ban országos szinten 307 ezer forint volt, ez azóta egyre csak emelkedik, tavaly már 320 ezres pályakezdő bérrel is találkozhattunk.

Hogyan lehetsz mérlegképes könyvelő?

 

Ahhoz, hogy könyvelőként dolgozhass, a Vállalkozási mérlegképes könyvelő tanfolyamot kell elvégezned. Ez egy egyéves képzés, amelyhez érettségi szükséges, és tartalmazza az elméleti és gyakorlati tananyagot is. Tanulni fogsz a számvitelről, adózásról, megismered a vállalkozásokhoz kapcsolódó gazdasági és jogi, illetve pénzügyi alapismereteket, a könyvelőprogramok használatát. A képzési alkalmak péntek délután vagy szombati napokon zajlanak, így a jelenlegi munkád mellett is végezheted, de ha az számodra kényelmesebb, online tanulásra is van lehetőség. A képzéshez különböző kedvezmény- és ösztöndíjlehetőségeket is találsz a honlapunkon, ha pedig szívesen tanulnál tovább, adótanácsadó tanfolyamot is kínálunk számodra. További részletekért látogass el a Minerva 90 irodájába, vagy keresd kollégáinkat elérhetőségeinken!