Szakmák, ahol megtalálhatod a számításod: vám ügyintéző
A munkaerőpiac világa, a különböző szakmák iránti igény és az azokban megszerezhető bér folyamatosan változik. Nem könnyű kiigazodni az álláslehetőségek sokfélesége között, különösen, ha szakmát szeretnél váltani: melyik szakmához milyen képzettségre van szükség, hol helyezkedhetsz el és milyen jövedelmet szerezhetsz vele? Ezt a témát igyekszünk körbejárni cikksorozatunkban, amelynek második részében most a vámügyintéző szakmáról lesz szó.
Olvasási idő kb.: 5 perc
Export, import, szállítmányozás: hol van szükség vámügyintézőkre?
2004 óta, amikor Magyarország az Európai Unió tagja lett, az európai kereskedelemben jóval egyszerűbb a helyzet, mint azelőtt. Megszűntek a határok, az áruk szabadon áramlanak. A termékek gyártásának jó része azonban egyre keletebbre: a ruháktól, cipőktől és táskáktól kezdve a sportszereken át az elektronikai és okoseszközökig, illetve a háztartási gépekig a termékek széles skáláját állítják elő Kínában és a többi távol-keleti országban.
Nemcsak a fogyasztási cikkek, hanem az alapanyagok és alkatrészek tekintetében is erős az ázsiai ipar, nagyon sok hazánkban is gyártó nagyvállalat támaszkodik kínai, koreai, tajvani vagy éppen japán beszállítókra. Az ázsiai - és persze az amerikai - országokkal zajló kereskedelem esetében ugyanúgy szükség van vámügyintézésre, mint néhány évvel ezelőtt.
A vámügyintézők feladatai függnek attól, hogy gyártó vagy kereskedő cégnél, esetleg szállítmányozó vállalatnál helyezkednek el. Ha körülnézünk az állásportálokon, azt látjuk, hogy minden területre keresnek vámügyintézőt jelenleg is, a szakmára mindenképpen van tehát igény. Dolgozhatsz logisztikai központban, kikötőkben, kiszállítással foglalkozó cégeknél, nagyvállalatoknál, de akár a Magyar Postánál vagy a budapesti repülőtéren is elhelyezkedhetsz.
A feladatok a munkáltató profiljától függően nagyon sokrétűek lehetnek. Ha szeretsz szervezni, intézkedni, kapcsolatot tartani emberekkel, telefonon és e-mailben egyeztetni, neked való ez a szakma, hiszen a munka egy részét ezek a feladatok teszik ki. Fuvarszervezés, szállítmányozó cégekkel, partnerekkel és hivatalokkal történő kapcsolattartás, számítógépes rendszerek használata és a dokumentáció kezelése mind idetartoznak. A legtöbb vállalatnál speciális vámkezelési szoftverben dolgoznak, amelynek használatát megtanulhatod, és akár a távolabbi jövőben máshol is kamatoztathatod.
Ehhez a szakmához fontos a jó kommunikációs készség, illetve a számítógépes felhasználói ismeretek. Ne gondolj bonyolult dolgokra: elég, ha egy egyszerű szövegszerkesztőt, táblázatkezelőt (azaz a Word és Excel programokat) tudod használni. Jó, ha precízen, pontosan végzed a munkádat, és szereted a szabályokat és az általuk megszabott kereteket. Általában irodai, nyolcórás munkaviszonyról van szó, de egyes területek megkövetelhetik a több műszak vagy a 12 órázás vállalását is, amiért természetesen a megfelelő pótlékban kell részesülnöd.
Nézzük a számokat!
Vámügyintézőként a munkaadótól, a tapasztalattól és a munkavállalás helyszínétől függően a jövedelmed bruttó 200 ezer forint felett alakulhat. Néhány év tapasztalattal ez akár 300 ezer forint fölé is emelkedhet, amelyre a munkahely lehetőségeitől függően további juttatások épülhetnek. A legtöbb helyen támogatják a munkába járást, és gyakran elérhető cafeteria juttatás is. Nagyobb vállalatoknál munkavállalói bónuszra, biztosításokra, akár céges telefonra vagy a vállalat terékéből, szolgáltatásaiból juttatott kedvezményekre számíthatsz.
A legfontosabb talán mégis az, hogy szeresd a munkádat. Ha szeretsz tanulni, érdekelnek a nemzetközi intézkedések, történések, a gazdaság és az államigazgatás folyamatai, szeretsz dokumentumokkal és adatokkal dolgozni, érdemes a vámügyintéző képzés elvégzésén gondolkodnod.
Hogyan épül fel a képzés?
A vámügyintéző képzés 420 órás, a legtöbb tanfolyamunkhoz hasonlóan online is elérhető. A képzés teljes időtartama nagyjából 7 hónapot fed le, amely alatt pénteki és szombati napokon vagy online formában tanulhatsz velünk. Vámügyintézőnek akkor jelentkezhetsz, ha érettségivel és pénzügyi-számviteli ügyintéző végzettséggel rendelkezel, vagy megfelelő szakmai gyakorlat áll mögötted. A képzés során tanulni fogsz a külkereskedelmi áruforgalomhoz kapcsolódó vámtevékenységekről, arról, hogy hogyan történik a vámkezelések végrehajtása. Megismered a hatósági ellenőrzések folyamatát és lépéseit, a partnerekkel való kapcsolattartási formákat, emellett pedig a szükséges számítástechnikai rendszereket, szoftvereket.
A képzések pénteki vagy hétvégi napokon zajlanak, de elérhető a távoktatásos, online tanfolyam is. Tekintsd meg képzéseinket a Tanfolyamok menüpontban, és ha valamelyik felkeltette az érdeklődésedet, jelentkezz itt, vagy keresd kollégáinkat elérhetőségeinken!