Visszatekintő: Mi történt a szakképzésben, felnőttképzésben 2020-ban?
Mind a felnőttképzés, mind a szakképzés jelentős átalakuláson ment át az elmúlt egy évben. A jogszabályi változások megalapozták az OKJ kivezetését és az új szakképzési rendszer bevezetését mind az iskolarendszerű, mind az iskolarendszeren kívüli szakmai oktatás, szakmai képzés keretében. Elkezdtünk megismerkedni az új vizsgarendszerrel, kipróbáltunk új tanítási-tanulási formákat. Mozgalmas évet zárunk és egy még mozgalmasabb és izgalmasabb évet nyitunk. Nézzük meg mi történt 2020-ban a szakképzésben, felnőttképzésben.
Olvasási idő: kb 6 perc
A 2020. december 31-én kivezetésre kerülő OKJ rendszere 1993 óta szolgálta a munkaerőpiac igényeit, több száz szakképesítéssel, részszakképesítéssel és ráépüléssel. A terjedelmes és sokszor nehezen átlátható iskolarendszeren kívüli szakképzés átalakítása már régóta tervezett és igencsak szükséges lépés volt egy átláthatóbb képzési rendszer létrehozása érdekében. (részletesebben erről ITT írtunk) 2020. februárjában végül megszületett az a jogszabályi háttér, mely szabályozza az OKJ kivezetését és az új, úgynevezett szakképzés 4.0 bevezetését. A 2013. évi törvény a felnőttképzésről, valamint a 2019. évi törvény a szakképzésről egy-egy végrehajtási rendeletet kapott. Ezek a rendeletek fogalmazzák meg a felnőttképzés és a szakképzés új szabályrendszerét.
2020. márciusában bekövetkezett járványhelyzet gyökeresen forgatta fel az addig megszokott képzés indítási trendeket, az addig kényelmes és megszokott tantermi oktatásokat, valamint a vizsgáztatás rendszerét. Sok helyen elmaradtak, vagy nyárra tolódtak a tervezett tavaszi képzések. A képzőknek teljes átszervezéssel, képzési évük átütemezésével kellett reagálniuk a felmerülő helyzetre. Egyre több képzőnél jelentek meg az alternatív tanulási-tanítási formák, melyekkel áthidaló megoldást kívántak nyújtani erre a nehezen tervezhető időszakra.
Új fogalmakkal ismerkedtünk meg az évben a Szakképzés 4.0, a szakmai képzés, szakmai oktatás, képesítést adó képzések fogalmát egyre többször hallhattuk. Mindezek mellet a megváltozott tanulási körülményekkel olyan tanulási-tanítási formák váltak elérhetővé szélesebb körben, mint a digitális oktatás, az e-learning képzés, az online óra, vagy a hibrid tanulás. (hogy melyik mit jelent arról ITT olvashatsz.)
2020. augusztusában egyre több részlet derült ki a felnőttképzésben igénybe vehető képzési támogatásokról. Már tudjuk, hogy 2021. áprilisától jön a képzési hitel (bővebben ITT írtunk róla), de lehetőség lesz felnőttképzési ösztöndíj igénybevételére is. Részletes szabályozása és leírás az igénylés menetéről és feltételeiről még folyamatban van, azonban azt már látni, hogy számos ösztönző és támogató intézkedés várható a felnőttek tanulásának motiválása érdekében a következő időszakban. Az első ilyen már igénybe vehető támogató, ösztönző program 2020. októberében jelent meg „Gyermek mellett tanulok” mottóval, mely a kisgyermeket nevelő szülők képzési támogatását célozza meg. (bővebben ITT).
Az utolsó negyedévre fordulva megkezdődött a nagy roham az OKJ piacán. Jelentős érdeklődés és tanulási kedv növekedés volt megfigyelhető, melyre a képzők igyekeztek a képzések színes választékával, a körülményekhez igazított tanítási-tanulási formákkal, hosszabbított nyitvatartással, vagy éppen szervező munkatársak számának növelésével reagálni. (bővebben erről ITT írtunk)
De egyéb változás is megfigyelhető volt. Még tavasszal csak óvatosan tapogatva, lassan barátkozva nyitott a felnőtt tanuló társadalom az online tanulási lehetőségek felé, ősszel már választható tanulási formaként, elvárt tanulási útként tekintettek rá.
Év végén nem csak 2020-tól és az OKJ-től köszönünk el, de kifutóban lesznek a 2014-20-as időszakot felölelő GINOP, TOP és VEKOP pályázati programok is. Helyettük érkeznek a 2021-27-es pályázati lehetőségek a HOP (Humánfejlesztési Operatív Program), a VINOP (Vállalkozásfejlesztési és Innovációs Operatív Program) keretében. Ezek a program még egy ideig párhuzamosan futnak egymás mellett, de már készülhetnek a képzők az új pályázati lehetőségekre.
Ha visszagondolunk a 2020-as évre láthatjuk, hogy egy izgalmas évet zárt a felnőttképzés és a szakképzés. Mert változtatni a régóta működő, már-már átláthatatlan OKJ rendszerén, és bátran reagált az új kihívásokra, megjelenő tanulói-oktatói igényekre, új tanulási útvonalak megismerésével és bevezetésével. 2021-től egy átmeneti időszak veszi kezdetét a szakképzésben, felnőttképzésen. Egymás mellett fognak futni a régi rendszer szerint elindított OKJ képzések, engedélyezett képzési programok alapján megvalósuló egyéb képzések és az új engedélyezési és bejelentési kötelezettség mellett futó új típusú képzések.
Tartsatok velünk 2021-ben is, kövessétek képzési kínálatunkat és tanuljatok velünk. Mi pedig továbbra is igyekszünk naprakész információkat és képzési lehetőségeket biztosítani Nektek.
Málics Bettina
Okleveles andragógus, tréner
Online induló tanfolyamok, képzések
3 +1 tipp a hatékony felnőttkori tanuláshoz
Kisokos az online órádhoz - azaz, hogy készülj az online tanulásra